מהו ריתוך?

ריתוך היא פעולה פיזיקאלית של חיבור מתכות על ידי יצירת קשרים בין-אטומיים בין פניהן, באמצעות חימום מקומי, או כללי, שינוי צורה פלסטית, או שתי הפעולות כאחת. צורות הריתוך הנפוצות הן: ריתוך בזרםחשמלי גבוה המועבר בין קתודה ואנודה, ריתוך בגז,ריתוך התנגדות חשמלית, בלייזר, על ידי חימום בתנור לטמפרטורה של שינוי מצב הצבירה, כוח, משיכה וחיכוך, או אפשרויות אחרות. הלחמה גם היא שיטה לחיבור חלקי מתכת, אך העיקרון בהלחמה הוא התכת חומר נוסף המצמיד את המתכות זו לזו.תהליך הריתוך הינו אחת השיטות הנפוצות והשימושיות ביותר כיום לחיבור והרכבה של חלקי מתכות והפיכתם למקשה אחת.ריתוך משמש בצורה נרחבת ביצור ובתיקון מוצרים ממתכות וכאשר נסתכל סביבנו נוכל לראות שכמעט כל דבר הבנוי ממתכת מרותך בצורה כזו או אחרת.השימוש בריתוך הולך ומתרחב הודות ליעילות השיטה ולמספר השיטות השונות,המאפשרות מגוון יישומים רחב בעוד היעילות הכלכלית גבוהה.

ריתוך הנו תהליך המאפשר חיבור של שני חלקי מתכת או יותר על ידי טכניקות שונות של לחץ וחום.בריתוך גורמים לחיבור מקומי (בעזרת חומר מילוי או בלעדיו) על ידי התכה או גידול מחדש דרך משטח הביניים.

קיימות שתי שיטות מרכזיות לריתוך: ריתוכי התכה וריתוכים במצב מוצק ללא התכה.

יתרונות וחסרונות

לתהליך הריתוך כמו לכל תהליך יש יתרונות וחסרונות –

IMG_2546ריתוך הינו שיטה זולה במיוחד לחיבור חלקי מתכת. באמצעות הריתוך ניתן לחבר כמעט את כל המתכות המסחריות על מנת לקבל את המוצר המבוקש.כמו כן שיטת הריתוך הינה בעלת יישומים רבים עבור סוגי המתכות השונים.ניתן לבצע ריתוך כמעט בכל מקום בו הוא נזקק.כמו כן ניתן לבצע ריתוך בתנאי שטח שונים כגון ריתוכי שדה.יש נצילות מרבית של החומר בעוד שהתוספת למשקל הדגם זניחה.כמו כן ישנו מגוון רחב של שיטות ריתוך שונות ועל כן יש יכולת גמישות גבוהה בעיצוב ובתכנון של הדגם.

חסרונות הריתוך באים לביטוי במספר דרכים – יש דרישה לכוח אדם מקצועי ומיומן לביצוע ריתוכים ועל כן בריתוך קיימת תלות רבה בגורם האנושי.כמו כן דרושה ביקורת פנימית בתהליך הכוללת בדיקות יקרות שנעשות לחלק המרותך וכמו כן עבודה תחת תקנים ומגבלות לשמירת הבטיחות ואיכות החלקים.

כאשר מציגים את יתרונות וחסרונות תהליך הריתוך ניתן לראות כי על ידי פיקוח נכון וידע מקצועי,הריתוך היינו תהליך חיוני בהחלט בתעשייה ובחיי היום יום.